Ząb


Ząb jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce (1030 m n.p.m.), licząca ponad 2300 mieszkańców. Znajduje się w gminie Poronin, w województwie małopolskim, na północnym stoku Gubałówki. Wieś została założona w 1620r. Jej mieszkańcy do dziś pozostali wierni tradycjom pasterskim i rolniczym. Od 1964r. działa w Zębie zespół regionalny Zbójnicek.

Przez Ząb przechodzi Szlak Papieski, przez który przejeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza 7 czerwca 1997. Jest tam umieszczona wieżyczka papieska na pamiątkę tego wydarzenia z napisem „Witaj Gazdo Świata w miejscu skąd najbliżej do nieba”.

W okresie zimowym dla fanatyków nart znajdują się wyciągi narciarskie „STOCHY” (dla narciarzy początkujących i średnio zaawansowanych, długość wyciągu ok. 320m) oraz „POTOCZKI” (o różnych stopniach trudności). Popularne tam jest również uprawianie biegów narciarskich.

Mieszkańcy miejscowości Ząb mogą pochwalić się pochodzącym z 1921r. drewnianym kościołem pw. Św. Anny. Znajduje się w nim zabytkowy ołtarz projektowany przez Andrzeja Grace z Bustryku, zrealizowany przez wybitnego rzeźbiarza Wojciecha Brzegę (górala, który studiował rzeźbiarstwo w Paryżu), a wystrój wnętrza jest dziełem zakopiańskiego snycerza Jana Tylki. Jest tam również piękny cmentarz obsadzonym limbami, z którego wokół roztacza się widok na Tatry,

Miejscowość Ząb otacza wspaniała panorama Tatr. Bardzo blisko znajduje się mnóstwo pięknych szlaków turystycznych. Wieś zachęca do odwiedzenia zarówno latem, jak i zimą.