Szlakiem wielickich wsi

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedno z najstarszych miejsc odwiedzanych przez turystów i to nie tylko w skali Polski; dodajmy – jedno z najstarszych miejsc, w których zwiedzanie jest specjalnie zorganizowane. Stale rozbudowywana i uatrakcyjniana podziemna trasa turystyczna i Muzeum Żup Krakowskich były, są i będą magnesem dla wielu gości z kraju i z zagranicy. Kościelisko noclegi

Jednak zbyt często kontakt z miastem i jego okolicami ogranicza się do poznawania tylko tych obiektów. Co prawda bliskość Krakowa powoduje, że do Wieliczki przyjeżdżają turyści odwiedzający dawną stolicę Polski, ale często po poznaniu podziemnych atrakcji – dość szybko wracają do grodu Kraka wabieni jego atrakcjami.
„Wieliczka. Szlakiem wielickich wsi” to projekt realizowany przez Urząd Miasta Wieliczka, Starostwo Powiatu Wielickiego oraz Lokalną Grupę Działania „Wielicka wieś”. Ta ostatnia z wymienionych, dynamiczna organizacja pozarządową jest m.in. wydawcą przewodnika i mapy turystycznej po Wieliczce i powiecie. Łukasz Sadkiewicz, zastępca burmistrza Wieliczki we wstępie do tekstów krajoznawczych na odwrocie mapy zwraca uwagę na bogactwo dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tego obszaru. Malownicze Pogórze Wielickie to teren wymarzony dla agroturystyki, turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Krajobraz wzbogacają doliny rzek Raby i Wilgi. Ciekawe są dwory, dworki i kościoły w podwielickich wsiach. Miłośnicy folkloru mogą tutaj wiosną spotkać się z Siuda Babą. We wsi Lednica Górna koło Wieliczki w poniedziałek wielkanocny wędruje usmolony i niechlujnie ubrany chłopak, przebrany za kobietę w towarzystwie „dziada”, zbierając datki. Przechodnie są czernieni sadzą i oblewani wodą.
Są też obyczaje zupełnie nowe. I tak np. wieś Zabawa, zgodnie ze swoją nazwą zaprasza na imprezy pod hasłem „Zabawa w Zabawie”.
Powiat wielicki jest więc bardzo atrakcyjny dla różnych form turystyki. W mieście funkcjonuje punkt informacji turystycznej, który z pewnością dostarczy dodatkowych argumentów przemawiających za wyborem tych okolic jako celu wycieczki, weekendu, a może i urlopu.

Małe Ciche noclegi, noclegi Zubrzyca Górna, Święta Katarzyna noclegi, Mazury noclegi nad jeziorem, ustroń noclegi tanie

Możliwość komentowania jest wyłączona.