Srebrna Góra

Srebrna Góra to miejscowość turystyczna w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Kłodzkiej na granicy Gór Sowich i Bardzkich, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi. Dawniej była zwana „Perłą Gór Sowich”.

Wieś powstała w XIV wieku jako osada górnicza. Wydobywano tu okoliczne złoża rud srebra, do czego nawiązuje nazwa. W 1536 r. na mocy przywileju książąt ziębickich uzyskała prawa miejskie. W wyniku porażki Austrii w pierwszej wojnie śląskiej weszła w skład Prus i nabrała znaczenia strategicznego dla obrony okolicy przed potencjalnym odwetem austriackim. W roku 1765 rozpoczęto budowę jednej z najpotężniejszych górskiej twierdzy z koszarami w Europie, ukończoną 13 lat później. Na początku XX w. miejscowość otrzymała dostęp do Kolei Sowiogórskiej oraz Ząbkowickiej Kolei Powiatowej. Została ponownie przyłączona do Polski w 1945 r., a stała się atrakcją turystyczna w latach 60.

Srebrna Góra stanowi świetną bazę wypadową do Gór Bardzkich i Gór Sowich. Miejscowość znana jest w Polsce i na świecie z niezdobytej twierdzy i wysokich wiaduktów zachowanych z przedwojennej Kolei Sowiogórskiej. Warty zobaczenia jest także barokowy kościół św. Piotra i Pawła.

Twierdza Srebrna Góra to unikatowy obiekt w skali europejskiego dziedzictwa kulturowego i jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Składa się z kilku fortów i bastionów. Najwyższym z nich jest Fort Donjon podzielony na 4 duże bastiony wieżowe: Wieżę Miejską, Nowomiejską, Wyższą i Niższą. Po północno-wschodniej stronie głównego bastionu wznosi się II Fort Rogowy. Jego zadaniem była obrona drogi dojazdowej do twierdzy i ostrzał artyleryjski miasteczka. Po drugiej stronie przełęczy znajduje się Fort Ostróg o dwóch flankach i czołach. Wzdłuż północnej strony twierdzy biegnie szlak turystyczny.

Dobrą zabawę gwarantują takie imprezy jak ząbkowicka Folk Fiesta, happening pierwszomajowy, teatralne imprezy na fortach oraz koncerty znanych zespołów muzycznych w Klubie Stodoła.


Możliwość komentowania jest wyłączona.