Ryn

Ryn to piękne letniskowe miasteczko mazurskie, leżące w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko Giżycka, Kętrzyna i Mrągowa, przy drodze nr 642.

 

Najstarsze informacje o Rynie pochodzą z 1377 r., który to rok przyjmuje się za początek budowy ryńskiego zamku. Wraz z nim rozwijała się osada, która dała początek miastu.

Zamek w Rynie jest drugim, co do wielkości zamkiem krzyżackim w Polsce. Znajduje się na wzniesieniu pomiędzy jeziorami: Ryńskim i Ołów. Zamek zbudowali Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Po II wojnie światowej obiekt był siedzibą różnego rodzaju urzędów i zakładów pracy.

Obecnie przepięknie odrestaurowany od 2006 r. mieści Mazurskie Centrum Kongresowo Wypoczynkowe „Zamek Ryn”, i luksusowy, czterogwiazdkowy hotel. Ciekawą propozycję stanowią liczne działania artystyczne i rozrywkowe: koncerty, biesiady i spektakle.

Ryn domki nad jeziorem oferuje pokoje i apartamenty, sale konferencyjne, nocny klub, kręgielnia, sala fitness, basen, sauny, bicze wodne, hydromasaż.

Z pewnością ryński zamek jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych przykładów właściwego zagospodarowania zabytkowych obiektów historycznych na cele turystyczne.

Dawny dziedziniec otaczają dziś cztery skrzydła: Komturskie, Rycerskie, Myśliwskie i Więzienne. Sam dziedziniec uległ wielkim przemianom – został przykryty przezroczystym dachem i zmienił się w ogromną salę, w której odbywają się klimatyczne imprezy mogące pomieścić nawet 1000 osób. Dawny refektarz, w którym niegdyś jadali posiłki bracia zakonni, został zamieniony w wykwintną restaurację.

Noclegi w Rynie

W okolicy Rynu można zobaczyć:
– Zamek krzyżacki w Rynie
– Fortyfikacje obronne z czasów II wojny światowej w Mamerkach
-Wybrać się na spływ kajakowy rzeką Krutynią
– Kwaterę Hitlera – „Wilczy Szaniec” w Gierłoży
– Twierdzę Boyen w Giżycku
-Żubry w Puszczy Boreckiej
-Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie
– Sanktuarium w Świętej Lipce

W Rynie warto zobaczyć jeszcze wiatrak holenderski zbudowany na planie koła, stary cmentarz ewangelicki, wieżę ciśnień z XIX w., kaplicę ewangelicka z XIX wieku, magazyn zbożowy, murowany z przełomu XIX / XX w. i zabytkowe domy z XIX w.

Ryn noclegi to oskonałe miejsce na wypoczynek oraz zwiedzanie Mazur, noclegi nad Brzegiem jeziora i kąpieliska.