Siedemdziesiąt lat temu, w 1944 r. w Szczawnicy wybuchło Powstanie Szczawnickie, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Burza’”. Było to jedyne powstanie w okupowanej przez hitlerowców Polsce, w którym udział wzięli ówcześni elewi, przyszli funkcjonariusze Policji Państwowej, stacjonujący w szczawnickiej Willi Renata.
Niedzielne uroczystości rozpoczęło otwarcie w Pijalni Wód Mineralnych przez Barbarę Węglarz, kustosza Muzeum Pienińskiego, wystawy pt: Akcja „Burza” w Szczawnicy – powstanie 1944. Po niej odbyła się prezentacja dokumentów, umundurowania i wyposażenia Polskiej Policji Państwowej Województwa Krakowskiego oraz Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa Dystryktu Krakowskiego.
O godz. 17, na Pl. Dietla odbyło się widowisko plenerowe „Powstanie Szczawnickie 1944’” z udziałem prawie dziewięćdziesięcioosobowej grupy rekonstrukcyjnej.
Po zakończeniu widowiska plenerowego zaprezentowana została wystawa plenerowa „OPOWIEŚĆ FOTOGRAFICZNA. ADAM I JADWIGA ZE STADNICKICH CZARTORYSCY’’. Ekspozycja jest poświęcona życiu Adama Czartoryskiego ps. „Szpak’’ dowódcy „Akcji Burza’’ oraz jego żony Jadwigi ze Stadnickich ps. „Tuja’”.