Krynica Zdrój to miasto w województwie małopolskim, powiat nowosądecki. Do niedawna oficjalna nazwa to Krynica. Często używa się nieformalnej nazwy Krynica Górska.
Krynica jest położona pomiędzy trzema górami: Krzyżową (812), Parkową (741) i Jasiennikiem (775). Od północy i wschodu przestrzeń miasta zamknięta jest przełęczami, a ku południu otwiera się doliną rzeki Kryniczanki, która przepływa z północy na południe przez całą długość miasta. W samym centrum wpływa do niej z jej lewego brzegu potok Palenica, który podąża ze wschodu.
Tuż obok spotykają się też trzy główne drogi Krynicy, biegnące wzdłuż potoków: na południe w stronę Muszyny, na północ w kierunku Grybowa i Nowego Sącza oraz na wschód w stronę Tylicza.
Atrakcje turystyczne Krynica Zdrój noclegi, Krynica pensjonaty:
– Kolej gondolowa – najdłuższa i najnowocześniejsza kolejka gondolowa w Polsce,
– Kolejka na Górę Parkową – kolejka linowo-terenowa, którą z centrum Krynica można wyjechać w niecałe 3 minuty na szczyt Góry Parkowej,
– Muzeum Nikifora
-Szlak architektury cerkiewnej – najbardziej charakterystycznymi zabytkami dawnej Łemkowszczyzny są cerkwie
-Park linowy to wspaniała forma aktywnego spędzania wolnego czasu
Krynica zdrój istniała już przed 1547 r., o czym świadczy przywilej nadania sołectwa w tej miejscowości dla Danka z Miastka (dzisiaj Tylicz). Rozwój miasta w okresie późniejszym wiąże się już z odkryciem w XVII w. leczniczych wartości źródeł mineralnych. Zaczątkiem uzdrowiska był zbudowany w 1794 r. Mały Domek, który od 1804 r. pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe. W 1807 r. Noclegi Krynica Zdrój została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym i zaczął tu wkrótce ordynować pierwszy stały lekarz. Wielką erę Krynicy jako uzdrowiska rozpoczęła w 1856 r. działalność Józefa Dietla – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii. Już od 1858 r. stosowano tu kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska. W tym okresie powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Do rozwoju uzdrowiska przyczyniło się również wybudowanie w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911 r. do Krynicy.
Krynica Zdrój noclegi w centrum jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa.
W końcu XIX w. Krynica była modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków (bywali tu m. in. J. Matejko, A. Grottger, H. Sienkiewicz, J.I.Kraszewski). W okresie międzywojennym przebywali tu również: L. Solski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K.I.Gałczyński, J. Kiepura (miał tu własną willę „Patria”). Do częstych pobytów Kiepury w Krynicy nawiązują organizowane obecnie festiwale nazwane jego imieniem. W teatrze modrzewiowym (który niestety spalił się w 1943 r.) występowali L. Solski i H. Modrzejewska. Krynica znana jest z twórczości ludowego malarza Nikifora zwanego Krynickim, którego prymitywistyczna twórczość malarska stanowi prawdziwą rewelację. Krynica pokoje, kwatery, pensjonaty, noclegi z wyżywieniem zapraszają na wspaniały wypoczynek