Kielce

 

Kielce stolica województwa świętokrzyskiego miasto polożone w południowej część Polski . Położone w sercu Gór Świętokrzyskich, najstarszych gór Europy. Przez miasto przepływa rzeka Silnica, prawostronny dopływem Bobrzy. Na terenie Kielce to ciekawe i interesujące miejsce zobaczyć można szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon

Kadzielnia rezerwat na terenie Kielc według legend na Kadzielni znajdowało się miejsce pogańskiego kultu z ołtarzem służącym do składania ofiar. Do tej pory niestety nie znaleziono dowodów na potwierdzenie tej tezy o, wiadomo tylko że jeszcze w szesnastym wieku wzgórzem opiekował się kościelny kieleckiej kolegiaty, który za zadanie miał miedzyinnymi „odpędzanie” pogańskich mocy.

 

W osiemnastym wieku wieku rozpoczęto wydobywanie skał wapiennych na Kadzielni. W 1770 zza sprawą biskupa K. Sołtyka otwarto pierwszy piec do wypalania wapna. Powstały głębokie wyrobiska zalewane wodami podskórnymi, które utworzyły jeziorko noszące nazwę, Szmaragdowego. W wyniku obniżenia się poziomu wód gruntowych wyschło w latach 80. Trwają prace nad jego odtworzeniem. Już w pierwszej połowie dziewiętnastego wiku . Kadzielnia stała się celem wycieczek turystycznych.

W latach 1931 roku Kadzielni objęto ochroną. . Wydobywanie wapienia trwała aż do 1962 roku. W latach 1962 utworzono Rezerwat przyrody Kadzielnia, o powierzchni 0,6 ha dawnego kamieniołomu. W południowej części wybudowano amfiteatr na ponad 5000 miejsc, który przekazano miastu w 1971 roku podczas obchodów IX wieków Kielc. Odbywają się tu liczne koncerty i imprezy, m.in. coroczny Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce”. Głównym elementem Kadzielni jest pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie dłuta Józefa Sobczyńskiego odsłonięty w 1979 roku.

W 2010 roku amfiteatr na Kadzielni przeszedł całkowitą przebudowę. Odnowiona z została nowa scena wraz z garderobami i pomieszczeniami technicznymi. Zadaszona scena a nad widownią rozsuwany dach, a widzowie mogą siedzieć na nowych i wygodnych ławkach. Amfiteatr mieści 5,5 tys osób.