Białystok

Białystok to miasto położone na Nizinie Północnopodlaskiej nad rzeką Białą. Stolica województwa podlaskiego jest oddalona o 43 km od Bielska Podlaskiego. Pełni funkcję regionalnego ośrodka nauki, kultury i gospodarki.

Obszar obecnego Białegostoku został zasiedlony w I połowie XV wieku. W wieku XVII wzniesiono zamek, który stał się rezydencją rodu Branickich. Od 1745 roku Białystok posiada prawa miejskie, a od końca XX wieku szybko się rozwija.

Pałac Branicki nazywany jest „polskim Wersalem”. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackim z epoki saskiej. Został wybudowany w stylu gotycko-renesansowym, a następnie przebudowany na styl barokowy. Na obszarze kompleksu mieści ogród francuski i angielski.

Zespół Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku obejmuje dwa połączone kościoły: z XVII i XX wieku. W pierwszym z nich można podziwiać złocony drewniany ołtarz główny, okazałe rzeźby i obrazy. Nowszy kościół wzniesiono w stylu neogotyckim.

Podlasie jest regionem wielokulturowym i wielonarodowościowym.
   Środowisko przyrodnicze charakteryzuje się wysokim stopniem naturalności. Świadczą o tym puszcze oraz największy w Europie kompleks bagien. Szczególnąwartość mają 4 parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski. Białowieski Park Narodowy jest obiektem przyrodniczym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Na Podlasiu występują 3 parki krajobrazowe: Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz Suwalski Park Krajobrazowy. Ważnym obszarem przyrodniczym jest kompleks Puszczy Augustowskiej. Głównymi ciekami są: Narew, Biebrza, Rospuda i Bug. Obszarem o licznych jeziorach.
Cały obszar województwa leży w strefie Zielonych Płuc Polski. Ochroną prawną objęte jest 32,0% powierzchni regionu,
Walory krajobrazowe i przyrodnicze oraz dziedzictwokulturowe województwa podlaskiego stwarzają szerokie możliwości rozwoju turystykiZnadziemy tu noclegi w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, domkach, kwaterach prywatnych, pokojach gościnnych, pokojach do wynajęcia, ośrodkach wczasowych i wiellu innych kategoraich.